Cięcie plazmowe to technologia wykorzystywana w przemyśle od połowy XX stulecia. Opiera się ona na stapianiu metalu skoncentrowanym łukiem plazmowym. Czym jest plazma? To zjonizowana materia o stanie skupienia przypominającym gaz, składająca się zarówno z cząstek naładowanych elektrycznie, jak i z cząstek obojętnych. Cięcie odbywa się w osłonie gazów wirujących, które zawężają łuk, przez co wiązka jest bardziej skupiona. Technologię tę wykorzystuje się do cięcia różnych metali, dlatego znajduje ona zastosowanie w wielu branżach. Posiada szereg zalet, a wśród nich wysokie tempo produkcji oraz wysoką jakość powierzchni cięcia. O tę jakość trzeba jednak odpowiednio się zatroszczyć.
Jak zadbać o najwyższą jakość cięcia plazmowego?
Jeśli chcemy być zadowoleni z wykonywanych cięć, musimy mieć na uwadze szereg czynników. Jakich? Zacznijmy od komponentów eksploatacyjnych. Nie może być bowiem mowy o dobrym cięciu plazmowym, kiedy korzystamy z materiałów niskiej jakości. Ale jakość to nie wszystko. Nie mniej ważne jest dobieranie elementów właściwych do odpowiedniego zadania. Na przykład tnąc z wysokim amperażem dyszą przystosowaną do amperażu niższego nie dość, że obniżymy jakość cięcia, to jeszcze spowodujemy szybsze zużywanie się dyszy.
Odpowiednie musi być również ustawienie palnika. Chodzi tu o precyzyjne dobranie odległości pomiędzy palnikiem a ciętym materiałem. Zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża odległość w widoczny sposób wpłynie na efekt naszej pracy. Druga ważna kwestia to kąt i kierunek cięcia, które również powinny być dokładnie ustawione.
Kolejna rzecz to prędkość cięcia. Gdy będzie odpowiednia, pojawi się minimalny żużel, cięte krawędzie będą równe, a przebarwienia nie wystąpią. Natomiast zarówno zbyt szybkie, jak i zbyt wolne cięcie sprawią, że nie osiągniemy takich efektów. Uważać trzeba szczególnie na zbyt wolne cięcie przy wysokim amperażu, które powoduje powstawanie znacznie większej strefy ciepła.